Nauka języków obcych


Czy warto jest uczyć małe dziecko języków obcych ? Zdania na ten temat są wciąż podzielone. Osoby, które są przeciwko tej idei kurczowowo trzymają się opinii, która mówi o tym, że nie wolno zabierać dziecku dzieciństwa. Inni zaś, uważają, że maluch jeszcze nie jest na tyle rozwinięty, by mógł z łatwością uczyć się języka obcego. Spotkałam się też z mitem, według którego dziecko miałoby mylić słówka z języka ojczystego ze słówkami z języka obcego. Nic bardziej mylnego.

\n

Dzieci skrywają w sobie niezwykłe możliwości, które pozwalają im na łatwiejsze przyswojenie języka obcego. Chętnie uczą się nowych słówek, z łatwością budują proste zdania. Mając taką bazę, nie mają żadnych oporów przed komunikacją i posługiwaniem się drugim językiem. Wynika z tego, iż uczenie się języków w młodym wieku niesie ze sobą samą korzyści. Tu stajemy przed kolejną pytaniem, wywołującym skrajne opinie.  Jaki wiek jest najlepszy jest na rozpoczęcie nauki ? Najlepiej zacząć oswajać dziecko z językiem obcym jak najwcześniej. Świetnym przykładem, który tylko to potwierdza są rodziny dwujęzyczne, coraz częściej spotykane na polskim podwórku, głównie przez masową emigrację Polaków na Zachód. Przykładowo, maluch którego matka mówi po polsku, a ojciec po francusku, potrafi porozumiewać się z prawidłowym akcentem w obu tych językach.

\n

Mając na uwadze powyższy przykład, musimy pamiętać, że naszym celem jest nauczenie dziecka komunikowania się w języku obcym. Gramatykę i wszelkie regułki z nią związane należy ograniczyć do minimum. Odłóżmy na bok wszelkie odmiany czasowników, czasy gramatyczne czy przypadki.  Nauka ma być dla dziecka zabawą, inaczej bardzo szybko się zniechęci. Chodzi tu głównie o to, aby nasze maleństwo zaczeło się intuicyjnie posługiwać językiem obcym. Proponuję najpierw zapoznać dziecko z pięcioma słówkami z jednej tematyki (np. jedzenia) a następnie ćwiczyć posługiwanie się tymi słówkami w praktyce. Staraj się budować z dzieckiem proste zdania, w które wplączesz świeżo poznane słówka.

\n

Na rynku dostępne są również różne pomoce naukowe jak np kolorowe klocki z obrazkami, łatwe do ułożenia puzzle czy inne tego typu gadżety

\n

Warto też zajrzeć na forum dla matek, gdzie kobiety mogą dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie nauki języków obcych. Można znaleźć tam naprawdę cenne wskazówki.

\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *