Kiedy do logopedy?


Rodzice uważnie obserwują swoje dzieci, dbając jednocześnie o ich odpowiedni rozwój. I dlatego to właśnie oni są pierwszymi osobami, które mogą dostrzec najdrobniejsze zmiany u swojej pociechy. Dzięki temu są w stanie szybko zareagować i skorygować niedoskonałości, np. w aparacie mowy.

\n

Wady wymowy można dostrzec już u dwuletniego dziecka. Niepokojące i wymagające konsultacji specjalisty są wszelkie opóźnienia w rozwoju mowy. Najczęściej dzieci mają problem z wymówieniem głosek uważanych za najtrudniejsze w języku polskim, czyli „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „r”. Umiejętność ich wymowy kształtuje się w 5 roku życia, choć samą wadę można zaobserwować wcześniej. Im wcześniej zostanie ona zauważona tym lepiej, a skorygowanie wady u przedszkolaka zajmie niewiele czasu. Natomiast u starszych dzieci prawdopodobnie potrzebna będzie reedukacja, gdyż jego wady wymowy rzutują na rozwój intelektualny i funkcjonowanie wśród społeczeństwa. Logopeda bowiem nie tylko uczy dziecko prawidłowej wymowy, ale także komunikacji. Dba o poprawność fonetyczną, gramatyczną, a także pracuje nad logicznym układaniem zdań.

\n

\n

Wady wymowy mogą być spowodowane słabą sprawnością narządów artykulacyjnych i ich nieprawidłową budową, dysfunkcjami połykowymi, niepoprawnym układem uzębienia, przerostem migdałka gardłowego, różnymi zaburzeniami słuchu, niekorzystnymi warunkami środowiskowymi i wieloma innymi czynnikami.

\n

Praca logopedy będzie jednak tylko i wtedy efektywna jeżeli będzie uzupełniona wsparciem rodziców. Muszą oni zadbać by dziecko nie tylko dużo mówiło, ale także było w ciągłym ruchu, biegało, tańczyło i spędzało dużo czasu wśród rówieśników. Tylko w taki sposób można zapewnić odpowiednie warunki rozwoju i zapobiec wielu chorobom dziecka. To na kogo ono wyrośnie i w jaki sposób będzie żyć w społeczeństwie zależy tylko od rodziców. To oni odpowiadają na pytania małego ciekawskiego i pomagają stawiać pierwsze kroki w nieznanym świecie.

,

Jedna odpowiedź do “Kiedy do logopedy?”

  1. To prawda czasami pomoc logopedy jest koniecznością szczególnie jeśli widzimy problemy u naszych pociech z wymową czy też w ogóle z mową w pewnym wieku dziecka. Niestety sama miałam z tym problem i musiałam skorzystać z pomocy, teraz moje dziecko mówi znacznie więcej ale wciąż uczęszczamy na spotkania z logopedą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *