Brzydkie, brzydkie słowa


Nagle okazuje się, że nasze dziecko używa słów takich, że ręce nam opadają. Najczęściej robi to w miejscach publicznych, zwłaszcza, jeśli wokół znajduje się naprawdę dużo ludzi – co tam plac zabaw, lepsza będzie długa kolejka w hipermarkecie albo co gorsza w sklepie osiedlowym. Co więcej, „nasz aniołek” używa słów w stosunku do innych osób, a to dopiero jest niebezpieczne. Dlaczego tak? I co zrobić, żeby dziecko przestało?

\n

\n

Szczególnie samotne wychowywanie dziecka stwarza wiele problemów, również związanych z używaniem wulgaryzmów. Jeśli tylko zauważymy, że dziecko odnosi się niegrzecznie i używa brzydkich słów, zacznijmy je obserwować, ale tak, żeby nie zorientowało się, że zwracamy na nie uwagę. Być może zasłyszało gdzieś słowo, którego znaczenia nawet nie zna i wkrótce jego powtarzanie mu się znudzi.

\n

Gorzej, jeśli dziecko używa słów w prawidłowym kontekście. W tym wypadku należy przeanalizować, gdzie dziecko mogło się wulgaryzmów nauczyć. Może w przedszkolu, na podwórku, a może w domu? Często, aby zyskać sympatię kolegów dzieci zaczynają zachowywać się podobnie do nich – wszystko po to, aby nie zostać w tyle. Warto porozmawiać z dzieckiem o innych sposobach na zyskanie sympatii u rówieśników, zaznaczając przy tym, że używanie wulgaryzmów nie jest najlepszym pomysłem.

\n

Używanie wulgaryzmów przez dziecko może być spowodowane tym, że chce zwrócić na nas swoją uwagę. W dość krótkim jeszcze życiu ma naprawdę niewiele okazji do pokazania „władzy”. Najczęściej moc słowa jest tak duża, że chcemy zrobić wszystko, aby małe dziecko przestało, spełniając przy tym jego zachcianki.

\n

Pamiętajmy, że dziecko gdzieś musiało zasłyszeń brzydkie słowa, być może w domu. Należy zrobić więc rachunek sumienia i przeanalizować, czy aby nie używamy słów, które nam wydają się „normalne”, czy „dorosłe”, natomiast z ust dziecka po prostu nie brzmią. Często zmiana nawyków panujących w domu może pomóc, a wyjdzie to na dobre nam wszystkim.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *