Najlepszy przyjaciel malucha


Każdy człowiek potrzebuje przyjaciela, ten najmniejszy również. Brak bliskiej osoby do której można się przytulić ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Dlatego tak ważne jest by móc komuś się wygadać i zawsze na kogoś liczyć, co ważne nie musi to być wcale drugi człowiek.

\n

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem, w końcu bezinteresownie kochają i choćby nie wiadomo co pozostają wierne. Podobnie jest z innymi zwierzakami, dlatego ich kontakt z dzieckiem jest bardzo ważny. Jeżeli rodzice chcą nauczyć swoje dzieci wrażliwości i odpowiedzialności nie powinni się wahać i zaopiekować się zwierzakiem.

\n

\n

Jaki konkretnie wpływ mają zwierzęta na małe dzieci? Przede wszystkim uczy je przyjaźni. Więź jaka może się między nimi zrodzić prawdopodobnie będzie jedną z bardziej niesamowitych rzeczy w życiu małego dziecka i przetrwa lata. Jednocześnie zwierzak pobudza ciekawość świata, maluch będzie chciał dzięki niemu więcej rzeczy poznać i zrozumieć. Posiadanie zwierzęcia rozwija także empatię, dziecko bowiem odgaduje w jakim nastroju jest ukochany futrzak i jak należy na to zareagować – czy się bawić, czy może pogłaskać i przytulić. Wiąże się z tym także rozwój wrażliwości, bowiem jeżeli dorosły nauczony w dzieciństwie, że wyrządzenie krzywdy nawet najmniejszej istocie jest niedopuszczalne, nie będzie w stanie zadać bólu innym zwierzętom i ludziom.

\n

Obecność futrzanych przyjaciół uspokaja zdenerwowanego człowieka, co jest skutecznie wykorzystywane w dogoterapii. Kontakt z psem czy kotem uczy także tolerancji odpowiedzialności. Dziecko musi troszczyć się o inną od siebie, słabszą i mniejszą istotę. Wykonuje także obowiązki, które pokazują mu, że powinien dbać także o innych nie tylko od siebie.

\n

Co ciekawe kontakt ze zwierzęciem futerkowym, zwłaszcza psem lub kotem, chroni dziecko przed alergiami. Rodzice często zapewniają dziecku wręcz sterylne warunki rozwoju, tymczasem zarazki, które ma na sobie zwierz szybciej uodparniają organizm, zapobiegając w przyszłości chorobom dzieci.

\n

Decydując się jednak na zakup zwierzęcia należy pamiętać, że nie jest on zabawką, którą dziecko będzie mogło wyrzucić jak mu się znudzi. Rodzice także muszą je chcieć, bowiem to na nich spadnie większość obowiązków związanych z posiadaniem zwierzęcia. W końcu to żywa istota, która chce być potrzebna i kochana i podobnie jak człowieka zaboli ją odrzucenie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *