Dbamy o piękne ząbki – higiena jamy ustnej dziecka


Mimo że wyżywanie się ząbków nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych – odczuwa to zarówno maluch, jak i jego rodzice, podczas wszystkich nieprzespanych nocy, to jednak są one długo wyczekiwane. Bardzo ważne jest więc dbanie one, od momentu, kiedy się pojawią. W jaki sposób to robić?

\n

Pielęgnacja małego dziecka rozpoczyna się w momencie doboru odpowiedniej, pierwszej szczoteczki do zębów. Sklepy są naprawdę bogate w asortyment, dlatego bez problemu powinna się znaleźć szczoteczka przeznaczona dla niemowląt. Różni się ona od szczoteczki dla starszych dzieci, czy nawet dorosłych – nakłada się ja na palec i masuje dziąsła malucha bez użycia preparatów do higieny jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że szczoteczka dla niemowląt zakończona jest nie włosiem, a gumowymi zakończeniami.

\n

\n

Kiedy dziecko skończy rok, mamy dobry czas na to, aby mogło ono dostać pierwszą prawdziwą szczoteczkę. Etap przyzwyczajania malucha do mycia zębów trwa długo, jednak warto go do tego przyzwyczajać, nawet jeśli na początku szczoteczka będzie służyła do gryzienia, a nie do mycia. Nie ma chyba większej frajdy, jak wspólne mycie zębów, dzięki temu dziecko będzie nas naśladowało.

\n

Z czasem na szczoteczkę do zębów powinno się zacząć nakładać pastę, trzymając się zasady, że jej ilość powinna być znikoma, gdyż dziecko może jeszcze nie potrafić płukać ust. Na rynku istnieje wiele past dla dzieci, jednak o to, która będzie najlepsza najlepiej spytać na forum dla matek, które wymieniają się doświadczeniami związanymi z pielęgnacją swoich dzieci.

\n

Pielęgnacja jamy ustnej maluchów wiąże się też z pierwszą wizytą u dentysty. Powinno się tam zabierać już dwulatki, uprzednio jednak oswajając je z nowym miejscem. Wizyty należy powtarzać na tyle często, aby mleczaki nie zdążyły się zepsuć tak bardzo, że konieczny będzie „poważniejszy” zabieg – co wiąże się zwykle z niesamowitym stresem dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *