Telewizja – Twój wróg


Podczas gdy starsze dzieci coraz więcej czasu spędzają przy komputerze, młodsze są sadzane przed odbiornikiem telewizyjnym, który wielu z rodziców traktuje jak nianię.  Jest to łatwe do wytłumaczenia – po powrocie z pracy czeka nas masa domowych obowiązków, a dziecko trzeba czymś zająć. Telewizja je absorbuje i zapewnia rodzicowi kilka chwil wytchnienia. Niestety, ma też liczne wady – przez kilkadziesiąt minut pokazuje więcej aktów przemocy i aspołecznych zachowań, niż maluch ma szansę zaobserwować przez cały dzień w przedszkolu.

\n\n

Optymalny czas, jaki Twoje kilkuletnie dziecko powinno spędzać przed ekranem to 30 minut dziennie. Ważne jest przy tym, by nie oglądało ono byle czego – programów dla dorosłych czy stacji telewizyjnych w rodzaju Disney Channel emitujących bajki, w których bohaterowie krzyczą na siebie, są nieposłuszni i płatają niemiłe figle. Ono nie potrafi jeszcze zweryfikować tego, co widzi i automatycznie odbierze to jako właściwy wzorzec naśladowania. Badania dowodzą, że dzieci, które spędzają przed odbiornikami telewizyjnymi dużo czasu, są bardziej agresywne, uparte i częściej starają się dominować niż ich rówieśnicy, którzy robią to krócej. Co więcej, maluchy oglądające zbyt dużo telewizji zamiast np. spędzać czas na świeżym powietrzu, bardzo często mają zaburzony rozwój poznawczy i problemy z abstrakcyjnym myśleniem. Wynika to z tego, że stykając się głównie z graficznym przekazem treści, nie ćwiczą wyobraźni, co prowadzi do kłopotów ze kreatywnością (dziecko może mieć trudności z obliczeniami matematycznymi, pisaniem wypracowań czy narysowaniem czegoś, co nie będzie odwzorowywać rzeczywistości). Jakby tego było mało, zbyt długie przebywanie przed telewizorem prowadzi do wyobcowania z otaczającego środowiska i kłopotów z nawiązywaniem kontaktu z rówieśnikami.

,

Jedna odpowiedź do “Telewizja – Twój wróg”

  1. Najważnejsza zadada, to kontrolowanie:)\nwygranie komputera i wspólna zabawa może też być fajna i edukacyjna.\nFajnie, że, na facebooku firmy takie jak Apple mogą ogłaszać swoje konkursy. Ja właśnie tak się o nim dowiedziałam i \n\nteraz mogę wziąć w nim udział wraz ze znajomymi\nhttp://www.facebook.com/iSpotAPR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *