Krzykliwe kolorystycznie zabawki a rozwój niemowlaka


Kiedy kobieta oznajmia, że jest w ciąży jednym z pierwszych pytań jakie pada jest pytanie o płeć: chłopiec czy dziewczynka? Dobre ciocie mówią, że przecież rodzice muszą to wiedzieć, by urządzić pokój dziecka na różowy lub błękitny kolor, kupić pastelowe ubranka i wyposażyć w miękkie zabawki w takich samych barwach. Tymczasem wzrok dziecka przez długi czas ich nie rozpoznaje i porusza się jakby we mgle.

\n

Świat widziany oczyma niemowlęcia znacznie różni się od świata choćby rocznego dziecka. Nie chodzi tylko o to, że słabo widzi, ale także o fakt iż nie rozpoznaje kolorów a rzeczywistość jest dla niego dwuwymiarowa. O dziwo, lepiej widzi to co jest na skraju obrazu niż w jego centrum – jest to tzw. widzenie peryferyjne.

\n

 

\n

\n

 

\n

To co jednak są w stanie zauważyć to kontrasty. Na początku odróżniają tylko czerń i biel. Do kolorów w takich barwach wyciągają rączki i chcą ich dotknąć, rozpocząć swoją przygodę z poznawaniem świata. Około 4 miesiąca zaczynają rozpoznawać czerwień, nieco później bo w 8 miesiącu pojawia się żółć i zieleń. Dopiero wtedy można pokazywać dziecku kolorowe przedmioty. Należy także podkreślić, że niemowlęta nie lubią rozmytych kolorów,wolą zdecydowane i żywe barwy.

\n

Dzięki temu, że maluch jest w stanie dostrzec otaczające go przedmioty i dzięki nim złapać punkt odniesienia do reszty jest bardziej ciekawy świata. Skontrastowane kolory poruszają jego mózg i stymulują rozwój intelektualny i psychoruchowy. W efekcie dziecko szybciej nawiązuje kontakt z otoczeniem oraz zaczyna szybciej wstawać.

\n

W późniejszym wieku szkrab będzie wolał bardziej stłumione barwy, do tej pory jednak bardziej będą go fascynowały krzykliwe kolory. Warto więc pokusić się o zakup zabawek w innych kolorach niż w tych uznanych za dziecięce. Nikt nie proponuje malowania pokoju w krowie łatki, jednak kilka kontrastowych drobiazgów pomoże mu szybciej zacząć przygodę ze światem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *