Rozwój zdolności manulanych dziecka poprzez zabawę


Dbając o odpowiedni rozwój dziecka należy zwrócić uwagę na jego zdolności manualne. Wspólne ćwiczenia ukryte w pozornie błahej zabawie nie tylko wykształcą w nich odpowiednie umiejętności, ale także wzmocnią relacje między rodzicami a dziećmi.

\n

Zabawa jest dla dziecka jedynym sposobem na zebranie doświadczeń, które mogą pobudzić jego ekspresję ruchowa i plastyczną. Dzięki temu, ze to rodzic pomaga brzdącowi poznać świat, ma on możliwość zainteresowania maluch tym, co uważa za słuszne.

\n

\n

Uwielbianą przez małe dzieci zabawą jest układanie budowli z klocków, która zmusza dzieci do myślenia i kombinowania jak połączyć elementy o różnych kształtach. Zwykła zabawa w rzucanie i łapanie piłeczki poprawia ich refleks, a wciągająca gra w bierki ćwiczy zręczność i panowanie nad rączkami. Nauka pisania, a raczej powtarzania za rodzicem różnych kształtów i szlaczków również pomaga dziecku opanować pracę dłoni. Rysowanie fal, kółeczek, kwadracików ułatwi i przyśpieszy późniejszą naukę pisania. Dziecko poznaje świat kolorując kolorowanki. Musi wówczas dopasować odpowiedni kolor do konkretnej postaci lub przedmiotu. Pracę dłoni i palców doskonale kształtuje robienie wycinanek z papieru. Oczywiście należy zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, a można to zrobić kupując mu specjalne malutkie i plastikowe nożyczki. Dziecko może nie tylko powtarzać ruchy rodzica i próbować wyciąć konkretny wzorek, ale także rozwijać swoją wyobraźnię poprzez wymyślanie własnych motywów. Podobne efekty daje lepienie kształtów z plasteliny lub modeliny. W ten sposób można także nauczać dzieci rozpoznawać różne przedmioty, np. poprzez ulepienie ulubionego zwierzaka.

\n

Każdą zabawę dziecka trzeba bacznie obserwować, by uniknąć skaleczenia się dziecka, czy włożenia do buzi czy nosa niebezpiecznych przedmiotów. Rady rodzica i pomoc w sytuacjach gdy maluch jeszcze sobie nie radzi jest na wagę złota. Pomimo wielu godzin spędzanych przez mężczyznę i kobietę w pracy, warto poświęcić codziennie trochę czasu na zabawę z dzieckiem. Ukochany brzdąc nie tylko bardziej przywiązuje się do mamy czy taty, ale także zaczyna widzieć w nim opiekuna i wzór do naśladowania, co jest niezwykle cenne przy wychowywaniu młodzieniaszka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *