Skoki rozwojowe – co to takiego?


Dziś chcielibyśmy wyjaśnić zjawisko skoków rozwojowych u niemowlaka, jako bardzo ważnych etapów, występujących w tym wypadku do pierwszego roku życia. W ciągu tych dwunastu miesięcy zmian w rozwoju psychicznym , fizycznym, ale też emocjonalnym dziecka jest aż siedem Skoki rozwojowe to więc czas, kiedy następuje bardzo szybki rozwój niemowlęcia, poprzez zmiany w jego percepcji rzeczywistości.

\n

\n

Możemy wyróżnić siedem takich zmian (skoków rozwojowych), które następują w ciągu roku. Pierwszą z nim jest okres wrażeń, czyli czas, kiedy noworodek staje się niemowlęciem – ma wtedy około 5 tygodni. To czas, kiedy dziecko będzie bardziej niż zwykle płakało, a to dlatego, że wszystkie sygnały wysyłane do niego ze „świata zewnętrznego” będą dla niego obce i nowe.

\n

Drugim skokiem rozwojowym jest czas, określany mianem wzorów i różnic i występuje pomiędzy siódmym a dziewiątym tygodniem życia malucha. To właśnie wtedy nowy członek rodziny dostrzega różnicę między smakami i dźwiękami.

\n

Mniej więcej w jedenastym tygodniu życia dziecko przeżywa okres niuansów. W tym czasie potrafi odwrócić już główkę, wyciągnąć ręce, kiedy czegoś chce, ale przede wszystkim zaczyna rozróżniać głosy, w tym swój, od tych, które go otaczają.

\n

Okres wydarzeń przypada na czternasty tydzień życia niemowlęcia. To czas wielki zmian – dziecko zaczyna się nudzić! Potrzebuje zmiany pozycji, wyciąga rączki do zabawki, zaczyna subtelnie gaworzyć i kwilić, a co najważniejsze reaguje na swoje imię!

\n

Jednym z trudniejszych okresów w rozwoju dziecka jest czas lęku separacyjnego, w którym maluch boi się, kiedy mamy nie ma w zasięgu jego wzroku. Nieustanny płacz, płytki sen i zrywanie się w nocy sprawia, że i dziecko i jego mama się nie wysypiają. To jednak też czas, kiedy ruchy dziecka są skoordynowane – potrafi ono samo siadać i raczkować.

\n

Szósty skok zwany okresem tygodni, przypadający na 33-37 tydzień życia malucha jest bardzo ważny. Dziecko zaczyna postrzegać świat i przedmioty łącząc je w grupy. To czas, kiedy w dużej mierze rozwija się umiejętność myślenia i „kombinowania”. Dziecko będzie szukało swojego odbicia za lustrem, jeśli tylko mu się je podsunie!

\n

Okres sekwencji charakteryzuje się rozwojem dziecka przy wykorzystaniu wszystkich jego zmysłów. Zaczyna rozumieć, że jedna rzecz, następuje po innej i zapamiętuje to.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *