Ćwiczenie zdolności manualnych


Dzieci muszą kształtować zmysł estetyczny oraz ćwiczyć zdolności manualne. Na szczęście, może się to odbywać jednocześnie i bez przymusu, trzeba tylko znaleźć sposób na to, żeby praktykowanie tych umiejętności było dla dziecka atrakcyjne.

\n

 

\n

Nie należy wyręczać malca we wszystkich czynnościach. Trzyletnie dziecko powinno umieć samodzielnie zdjąć ubranie. Z czasem nauczy się także zakładać spodenki, czapeczkę a nawet skarpetki. Trochę więcej czasu minie zanim nauczy się sznurować buty, ale to zupełnie normalne. Niemowlak zupełnie nie panuje nad ruchami rączek, dopiero kilkuletnie dziecko umie posługiwać się na tyle sprawnie dłońmi, żeby wykonać bardziej skomplikowane czynności. Aby zdolności manualne dziecka szły w parze z jego dorastaniem, należy zachęcać dziecko do zabaw, które polegają na ćwiczeniu mięśni rąk.

\n

\n

Najbardziej angażującymi mięśnie dłoni zabawami są te, które polegają na ugniataniu, dlatego w domu nie powinno zabraknąć plasteliny oraz ciastoliny. Plastelina po ogrzaniu w dłoniach staje się bardzo plastyczna. Można z niej wyklejać przeróżne figurki, ale nie można ich utwardzać. To wada i zaleta jednocześnie, bo figurki są nietrwałe, ale za to plastelinę można wykorzystać wielokrotnie. Za to modelina jest miękka nawet jeśli jest zimna. Ulepiona figurka twardnieje pod wpływem powietrza, dlatego też ciastolinę należy przechowywać zamkniętą w szczelnym pojemniku, inaczej wyschnie i nie będzie plastyczna.

\n

\n

Małe rączki mogą wykonywać także różnego rodzaju wycinanki. Należy zaopatrzyć dziecko w specjalne nożyczki o zaokrąglonych czubkach, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Świetną zabawą jest także zgniatanie starych gazet i rzucanie się kulkami. Dziecko nie tylko ugniata dłońmi, ale również trenuje celność, czyli koordynację na linii oko-ręka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *