Twoje dziecko, a słodycze – zabraniać czy nie?


Bardzo częstym dylematem rodziców jest to, czy powinni oni dawać swoim dzieciom słodycze. W jakiej ilości, czy może wykluczyć je z diety malucha całkowicie lub nie przejmować się tym „co mówią” i pozwalać dziecku na nieograniczony dostęp do słodkich łakoci.

\n

Jak we wszystkim, tak i tu najrozsądniejszy wydaje się umiar.

\n

Nie powinniśmy odmawiać dziecku wszystkiego co słodkie, ponieważ jego organizm od czasu do czasu wręcz potrzebuje cukrów prostych. Należy wiedzieć, że cukry proste są bardzo szybko spalane przez organizm, dlatego też nie są w stanie zapewnić uczucia sytości na dłuższy czas. Jest to ich zarówno wada, jak i zaleta.

\n

Dodatkowo pamiętać należny również o tym, że przedszkolak, należy już do małej społeczności, w której będzie czuł się pokrzywdzony z tego powodu, że jego rówieśnik rozpieszczany jest słodyczami, a jemu nie wolno zjeść nawet lizaka.

\n

Nie należy przyzwyczajać dziecka do takiej zależności, że w nagrodę lub na pocieszenie dostaje ono słodycz. Wówczas bowiem będzie to dodatkowo bardziej kuszące pożywienie.

\n

\n

Słodycze w małych ilościach, o takiej samej dawce, powinny być po prostu składnikiem codziennej diety. Stąd najlepsza dla dzieci pora na słodycze to podwieczorek, który jest tak samo ważnym posiłkiem w ciągu dnia jak śniadanie.

\n

Ważne jest także to, jakie słodycze będziemy dawać swojemu dziecku. Absolutnie „najgorszymi” ze słodkości są lizaki, twarde cukierki, karmelki itp., ponieważ ich resztki zalegają długo pomiędzy zębami niszcząc szkliwo i powodując próchnicę.

\n

Najzdrowsza wśród słodyczy jest czyta mleczna czekolada (gorzka oczywiście również, ale dzieci z reguły mnie przepadają za nią). Czekolada zapewnia dziecku dawkę magnezu, żelaza i wapnia.

\n

Do wszelkich racji żywieniowych należy podchodzić z rozsądkiem tak, aby karmienie dziecka było optymalne i maksymalnie zdrowe.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *