Zabawy w ogrodzie – przyjemne i bezpieczne


Rozwój fizyczny naszej pociechy zależy w dużym stopniu od ilości i jakości ruchu, jakie zażywa dziecko. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Idealnymi warunkami jest własne podwórko lub własny ogród. Jednak rodziny, które mogą cieszyć się swoim ogrodem, muszą dołożyć starań, aby był on przyjazny dziecku, to znaczy bezpieczny i jednocześnie atrakcyjny dla brzdąca.

\n

\n

\n

Zarówno chłopcy jak i dziewczynki lubią bieganie po trawie, grę w piłkę i inne zabawy w ogrodzie. Dlatego murawa przed domem powinna być zadbana – dobrze nawadniana, skoszona, wygrabiona. Duża aktywność dzieci może uszkadzać darń. Na szczęście, istnieją specjalne gatunki traw odporne na intensywną eksploatację. Można je dostać w sklepach ogrodniczych bez większych problemów. Porady na temat zasiewu i pielęgnacji można naleźć na forum Leroy Merlin. Pamiętajmy także o tym, że teren przeznaczony do gry w piłkę powinien znajdować się na płaskim kawałku ziemi.

\n

Dużą atrakcją dla dziecka jest plac zabaw. Najłatwiej kupić taki gotowy, z certyfikatem bezpieczeństwa, między innymi FSC (Forest Stewardship Council), który zapewnia, że drewno użyte do produkcji pochodzi z terenów ekologicznych. Można też samemu zbudować huśtawkę, ale trzeba bardzo uważać, aby była stabilna. Małe dzieci chętnie bawią się w piaskownicy. Niestety, piaskownica często jest odwiedzana przez koty, które traktują ją jak kuwetę, więc na noc należy ją przykrywać folią.

\n

Latem każdy urwis lubi pluskanie w wodzie. Dla dwu- trzyletniego dziecka mały dmuchany basenik to wielka frajda. Większe dzieciaki w małym baseniku będą się nudziły, bo samo siedzenie w wodzie szybko staje się mało atrakcyjne. Większy basen, taki zabudowany lub wkopany w ziemię to coś, czego trzeba dzieciom w wieku około ośmioletnim i starszym. Pamiętajmy, że zawsze trzeba mieć oko na kąpiące się dzieci, bez względu na ich wiek i głębokość basenu. O wypadek w wodzie naprawdę łatwo.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *