Buty dla najmłodszych


Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej radości i dumy, ale także znak, że maluch będzie potrzebował właściwych butów. Zobacz więc, na co zwrócić uwagę kupując dziecięce buciki.

Buty wygodne…

Takie buty po prostu muszą być odpowiednio dopasowane – dobrze trzymać się na nodze, ale równocześnie nie ograniczać jej ruchów. Bucik powinien być o 1 cm dłuższy niż stopa dziecka oraz nie może obcierać pięt i uciskać palców małego odkrywcy.

Wiadomo, że dzieci rosną jak na drożdżach – rozmiar nóżki malucha zmienia się w pierwszych latach jego życia nawet o dwa, trzy numery w ciągu roku. Dlatego też koniecznie sprawdzaj co trzy miesiące, czy obuwie jest jeszcze dobre.

Z rozkapryszonym dwulatkiem lepiej nie wybierać się do sklepu obuwniczego w pojedynkę. Poproś o pomoc partnera, przyjaciółkę, siostrę czy babcię malucha – ważne, by jedna osoba zabawiała bądź zagadywała dziecko, gdy ty będziesz dopasowywać buty. Dobrym sposobem jest oznaczenie długości stopy dziecka na patyczku, który później wkłada się do wybranego buta.

Niech mały człowiek po założeniu buta przejdzie się w nim po sklepie, a także wykona kilka innych ruchów (przykucnie czy usiądzie). Wiadomo, że za małe dziecko nie udzieli szczegółowej odpowiedzi na pytanie „jak czujesz się w tych butach”, dlatego bacznie obserwuj reakcje malca.

Buty bezpieczne…

Inne, ważne wytyczne to elastyczny zapiętek (twardy krępuje ruchy!), a także szerokie noski, dzięki którym dziecko będzie mogło swobodnie poruszać palcami. Podeszwa musi być solidna i twardsza w okolicy śródstopia (powinna także zginać się mniej więcej w miejscu, gdzie zginają się palce malucha).

Kupuj tylko buty wykonane z naturalnego tworzywa, które będzie prawidłowo przepuszczać powietrze i pozwoli stopie „oddychać” (dlatego lepiej unikać obuwia z z plastiku), ale upewnij się też, czy obuwie skutecznie chroni przed zimnem i wilgocią.

Buty z wysokimi cholewami dobrze stabilizują stopy dorosłych, ale nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w przypadku dziecka, którego stopa ciągle się kształtuje. W przypadku bardzo małego dziecka lepiej sprawdzą się buty sznurowane (dodatkowo stabilizujące nogę), natomiast dla kilkulatka odpowiedniejsze będą buty zapinane na wygodne rzepy.

Czasem trzeba sięgnąć po dziecięce buty ortopedyczne: np. obuwie startowe stabilizuje stopy dzieci, które dopiero zaczynają chodzić; obuwie diagnozujące wskazuje, jaki problem ze stopami ma nasze dziecko (np. czy nie ma stopy koślawo– szpotawej); a obuwie korygujące pozwala zlikwidować zdiagnozowaną wadę (niekiedy wystarczą specjalne wkładki ortopedyczne). W razie jakichkolwiek nieprawidłowości buty należy oczywiście kupować po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Roczny maluch nie zwróci uwagi na barwę butów, ale już kilkuletnia mała księżniczka może stanowczo domagać się bucików np. w kolorze różowym. Zresztą kolor czy wzór to już podrzędna kwestia – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i wygoda dziecka. A gdy już kupisz buty dla swojej pociechy, warto pomyśleć także o sobie – tylko w wygodnych będziesz zawsze o krok przed swym maluchem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *