Uczymy dziecko jeść samodzielnie


Gdy dziecko w czasie posiłku interesuje się żywo zawartością talerza i próbuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, to znaczy, że pora na naukę samodzielnego jedzenia. Zobacz co zrobić, by Twój maluch jadł jak dorosły.

\r\n

posilek dziecka

\r\n\r\n

W co się zaopatrzyć?

\r\n

Nauka wymaga odpowiedniego „sprzętu”. Kupmy specjalne akcesoria do jedzenia – odpowiednią łyżkę i widelec, plastikowy kubeczek-niekapek, kolorowy talerzyk (np. z postaciami z bajek) lub miseczkę (która powinna być na tyle szeroka i stabilna, by malec tak łatwo nie wywrócił ją do góry dnem).

\r\n

Serwis obiadowy dla najmłodszych powinien być nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim bezpieczny – oczywiście odpadają sztućce dla dorosłych, którymi dziecko mogłoby się zranić (zresztą mają one za dużą pojemność, co grozi zadławieniem). Należy więc kupić te o zaokrąglonych krawędziach. Przyda się również wykonane z wytrzymałych materiałów krzesełko do karmienia.

\r\n

Gdy szkoda nam dziecięcych (oraz własnych) ubrań, wykorzystajmy te starsze lub rzadziej używane rzeczy. Nie zapominajmy o śliniaczku lub tetrowej pieluszce, którą zawiązujemy dziecku pod brodą – w ten sposób naukę jedzenia nie będą rozpraszały rozmyślania o trudnych do usunięcia plamach na nowym ubranku…

\r\n

\r\n\r\n

Liczy się odpowiednie podejście

\r\n

Także i w tym przypadku musisz być cierpliwa – nie denerwuj się na dziecko, jeśli kolejny „samolot” wyląduje na Twojej bluzce, a kuchnia znów zmieni się w pobojowisko. Jeśli zauważysz, że dla dziecka zrzucanie zawartości talerza na podłogę to dobra zabawa, po prostu jak najszybciej ją przerwij.

\r\n

Zacznijcie od drobnych kroczków – pozwól dziecku na początku jeść rączkami (np. pokrojone na kawałki jabłko) – niech nabierze wprawy. Tym bardziej, że niewielkie sukcesy zachęcą je do dalszej nauki. Następnie pokaż, jak trzymać poprawnie łyżkę oraz jak się nią posługiwać. Weź też drugą łyżkę i jedz razem z nim. Niech maluch karmi też Ciebie – to też dobra metoda nauki.

\r\n

Dobrze rozpocząć naukę od jedzenia łyżeczką tradycyjnej kaszki. Mięśnie potrzebne do wymawiania głosek takich jak „p” czy „m” wyćwiczy poziome wkładanie oraz wyciąganie łyżeczki. Gdy maluch nabierze już trochę wprawy zawrzyjcie kompromis – niech je sam, ale ty od czasu do czasu podsuwaj mu kęsy, by nie był głodny. Jeśli zauważysz, że w miarę sprawnie posługuje się sztućcami, przestań go karmić osobiście.

\r\n

Pomyśl, że dzieci to miniaturowi dorośli – tak jak my nie lubią jeść w samotności. Nic dziwnego, że nudzący się malec beztrosko rozrzuca jedzenie po kuchni, jeśli Ty w tym czasie nie poświęcasz mu całej uwagi. Dlatego usiądź z dzieckiem przy stole wraz z całą rodziną. Maluch nie tylko będzie zachwycony, ale też zacznie naśladować zachowanie pozostałych członków rodziny, uprzednio rejestrując, jak tata trzyma widelec, a młodsza siostra nabiera zupę.

\r\n

\r\n\r\n

Kilka użytecznych porad:

\r\n

Pamiętaj – kluczem do sukces jest trening. Aby łyżeczka ładnie trafiała do buzi, maluch musi trochę poćwiczyć.

\r\n

Zmotywuj dziecko – powiedz, że jest już na tyle duże, że powinno jeść samo. Malec będzie uczył się chętniej ze świadomością, że robi coś „dorosłego”.

\r\n

Nie naciskaj – jeśli maluch nie jest jeszcze gotowy na samodzielne jedzenie, bardziej będzie liczył na Twą pomoc, niż zachęty.

\r\n

Nie strofuj, nie popędzaj, nie krzycz, nie krytykuj. Wygłaszając sentencje w stylu „nie rób tak, bo się ubrudzisz” tylko obniżasz poczucie wartości dziecka.

\r\n

Pochwal dziecko, gdy mu się uda. Bicie braw, albo nawet mała nagroda z pewnością zmotywują malca do dalszych postępów.

\r\n

Nie zapominaj też o przyjaznej atmosferze podczas jedzenia – ta czynność ma się przecież kojarzyć dziecku pozytywnie, a sama nauka ma przynieść mu radość i satysfakcję. Może i nie będzie na początku łatwo, ale z pewnością zapomnisz o wszelkich trudach, gdy ujrzysz, jak Twój brzdąc potrafi już jeść w cywilizowany sposób.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *