Pierwsza wizyta u fryzjera


Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u fryzjera? Jak uniknąć płaczu i histerii? Co zrobić, aby dziecko potraktowało obcinanie włosów, jako zabawę, przygodę, a nie coś strasznego.

\r\n

Są dwa sposoby opisywane często na przeróżnych forach dla matek. Jeden z nich polega na zaskoczeniu dziecka, odwróceniu jego uwagi, zajęcie go zabawkami, a w tym czasie fryzjerka zacznie obcinać włosy.

\r\n

Zdecydowanie polecamy jednak sposób drugi. Należy dziecko odpowiednio przygotować i można to zrobić na kilka sposobów.

\r\n

Po pierwsze możemy zabrać dziecko na wycieczkę do salonu, gdy włosy będzie ścinał jego starszy brat, wujek, czy tata. Usiądź z dzieckiem blisko i opowiadaj co się dzieje. Niech maluch zobaczy zadowoloną minę osoby z nową fryzurą, niech usłyszy to jak wszyscy chwalą, nowy wygląd. Bardzo możliwe, że już na tym etapie dziecko samo będzie chciało usiąść na fotelu.

\r\n

Innym sposobem jest zabawa w fryzjera w domu. Otwórzcie własny salon fryzjerski, w którym to małe dziecko będzie obcinało włosy, a klientami będą lalki. Dzieci lubią nowe zabawy, szczególnie jeżeli uczestniczą w nich również dorośli.

\r\n

Bardzo ważne jest, aby udowodnić dziecku, że obcinanie włosów nie boli. Dla niego bowiem oczywistym jest ze nożyczki są ostre, a włoski są jego częścią. Pokaż maluchowi, jak sama obcinasz sobie pasmo włosów i że cię to w ogóle nie boli. Dziecko będzie bacznie obserwować twoje reakcje. Jesteś dla niego autorytetem, ufa ci. Spróbuj teraz ty obciąć mu kilka włosków, przekona się na własnej skórze, że to nawet nie łaskocze.

\r\n

Po takim przygotowaniu i przy twoim wsparciu, a także dobrym podejściu samego fryzjera, pierwsze obcinanie włosów z pewnością nie będzie dla dziecka traumatycznym przeżyciem.

\r\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *