Aparat fotograficzny dla młodych rodziców


aparat dla rodzicowCzęsto przyjście na świat dziecka staje się pretekstem do rozważań na temat kupna aparatu fotograficznego. Pierwsza wizyta w sklepie często studzi ten zapał. Wybór jest naprawdę duży i zróżnicowany, trudno się zdecydować, każdy aparat kusi czymś niezwykłym. Co jest naprawdę ważne, a co jest tylko kuszeniem klienta? Jak wybrać aparat najlepiej dostosowany do naszych potrzeb?

\r\n

Zacznijmy od tego, co nie jest ważne. Z pewnością nie jest ważna ilość megapikseli, można spokojnie założyć, że każdy współczesny aparat ma ich aż za dużo. Drugi parametr którym lubią atakować producenci i sprzedawcy, a do którego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, to krotność zooma i jakość obiektywu. Wcale nie jest tak, że im większa, tym lepiej. Pierwsza rzecz warta przemyślenia, to nasz stosunek do fotografii. Czy fotografia stanie się naszym hobby , będziemy mogli poświęcić trochę czasu na naukę, czy może oczekujemy aparatu który sam zrobi zdjęcia? Jeśli jesteśmy gotowi się uczyć, to bezsprzecznie najlepszym wyborem będzie lustrzanka, umożliwi ona najbardziej kreatywne podejście do fotografii i zapewni najlepszą jakość zdjęć. Wadą dla niektórych może też być wielkość lustrzanki.

\r\n

zdjecie dzieckoWarto też się zastanowić, czy będzie nam się chciało ją nosić na spacerach. Pamiętajmy, że najlepszy aparat, to ten, który mamy właśnie przy sobie. Na drugim biegunie znajdą się wysoce zautomatyzowane kompakty. Fotograf jeszcze jest im potrzebny żeby wybrać kadr i nacisnąć migawkę, ale resztę potrafią zrobić same. Warto jeszcze wspomnieć o kompaktach z wymienną optyką, zwanych bezlusterkowcami. Jest to stosunkowo nowa grupa aparatów łącząca w sobie pewne cech kompaktów i lustrzanek. Warto się im przyjrzeć, ale trzeba pamiętać, że są one rodzajem kompromisu, a nie połączeniem samych zalet obu wcześniej wymienionych rodzajów.

\r\n

Czym się kierować przy wyborze kompaktu? To zależy od osobistych preferencji. Jednym z głównych kryteriów może być wielkość, ma się mieścić w kieszeni, czy może być trochę większy, bo będzie noszony się w damskiej torebce? Następnie warto spojrzeć na wielkość matrycy, ale nie tę wyrażoną w megapikselach, już wiemy, że to nie ma obecnie istotnego znaczenia. 6Mpix, to jest wielkość zupełnie wystarczająca do zastosowań amatorskich. Interesujemy się wielkością matrycy wyrażoną w calach lub milimetrach, czyli jej fizycznymi rozmiarami. Im większa matryca, tym lepsza jakość obrazu. Kolejnym ważnym elementem jest możliwość podłączenia zewnętrznej lampy błyskowej. Z pewnością wiele zdjęć będziemy chcieli wykonać w domu. Zdecydowanie najlepsze efekty osiągniemy stosując światło lampy błyskowej odbite od sufitu. Takie światło jest bardzo rozproszone, naszym zdjęciom zapewni wspaniały wygląd, a oczy naszego dziecka uchroni przed bezpośrednim błyskiem. Wybór lustrzanki jest nieco łatwiejszy. Nie musimy martwić się wielkością matrycy, z pewnością będzie wystarczająco duża, podłączenie zewnętrznej lampy błyskowej też nie będzie problemem. Jeśli chcemy rozwijać nasze nowe hobby, to warto wybrać stosunkowo tani model, a ewentualny nadmiar gotówki przeznaczyć w przyszłości na zakup dodatkowego obiektywu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *