„Pierwszy krok” mamy – kiedy wrócić do pracy?


Od początku ciąży, przez cały czas od narodzin swojej pociechy twoja uwaga koncentrowała się tylko i wyłącznie nad dzieckiem. Po pewnym czasie uświadamiasz sobie, że zapomniałaś o sobie, a niezwykle ważne jest, aby szczęśliwe dziecko, miało szczęśliwą mamę.

\n

Maluch od razu wyczuwa twoje złe samopoczucie czy przygnębienie. Musisz więc nauczyć się łączyć dbanie o dobro dziecka z pielęgnacją własnej higieny psychicznej.

\n

\n

Co więcej, kiedy twój maluch zacznie już stawiać pierwsze kroki, powinnaś powoli zacząć się zastanawiać nad postawieniem własnego, pierwszego kroku w życiu „mamy pracującej”.

\n

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim dla jednych mam jest upragniony i oczekiwany, dla innych natomiast wiąże się ze stresem i ciągłym myśleniu o tym, że nikt nie zaopiekuje się ich maleństwem lepiej niż one same.

\n

Bardzo wiele kobiet, które nie są zmuszone sytuacją do powrotu do pracy rezygnuje i postanawia zostać w domu. Niestety bardzo duży ich procent uświadamia sobie po czasie, że w jakimś sensie zatraciły „siebie” na rzecz bycia idealną mamą i panią domu. Aby zachować równowagę kobieta powinna stworzyć własny plan działania, w którym żadna z jej życiowych ról nie będzie mniej ważna. Oczywiście nie jest to takie proste, jednak aby nie mieć później pretensji do samej siebie, należy postawić ten „pierwszy krok”.

\n

\n

Kobiety same wychowujące dziecko są wręcz zmuszone do podjęcia pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Warto wiedzieć, że w ich sytuacji przysługuje świadczenie rodzinne, tak zwany dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Dodatek ten jednak otrzymuje się jedynie w przypadku, gdy nie ma zasądzonych alimentów na dziecko.

\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *