„Mamo, w pokoju jest potwór i boję się spać”


Mali ludzie w przeciwieństwie do tych dużych mają ogromną wyobraźnię. Pomaga im w poznawaniu świata, dzięki niej są w stanie zrozumieć więcej, ale z drugiej strony może stać się także przyczyną wielu  lęków.

Mały człowiek, większa wyobraźnia

Strach dopada każde dziecko, nie ma wyjątków. Jest to naturalne, że psychologom udało się ustalić w jakim wieku strach ma największe oczy (25, 6-7, 10 lat). Dzieje się tak ponieważ dla małego człowieka nawet najdrobniejsze wydarzenie jest czymś co wywołuje skrajne emocje, często zaburzając ład w jego świecie. Rzeczywistość kryje dla niego wiele tajemnic, które wyobraźnia potrafi wyolbrzymić do niewyobrażalnych rozmiarów.

Zrozum dziecięce lęki

Rodzice często nie wiedzą jak zareagować na takie zachowanie i przetrząsają fora dla matek w poszukiwaniu odpowiedzi jak uspokoić przerażonego łobuza. A jest ona bardzo prosta: nie wolno wyśmiewać i bagatelizować sprawy, a zagrać w grę razem z maluchem. Należy pokazać, że rozumie się jego uczucia i obawy, ale także pokazać swój punkt widzenia, np. sprawdzając różne zakamarki i poszukiwaniu potwora.

Oswój dziecko z ciemnością

Rodzice powinni także spróbować oswoić dziecko z ciemnością. Wiele spośród nich zasypia przy zapalonej lampce, którą później można zamienić na mniejszą, aż zgasić całkowicie światło. Dziecięca wyobraźnia działa najintensywniej kiedy ma nieograniczoną do tego przestrzeń, a więc kiedy nic nie widać, nic nie słychać, nic nie czuć. Dlatego nie można całkowicie zasłonić okien, by w pokoju zapanowała całkowita ciemność, taka w której nie widać nawet zarysów przedmiotów. Dlatego czasami wystarczy otworzyć drzwi na korytarz, w którym świeci się światło a jego smuga wpada do pokoju.

Dopełnij rytuałów

W uspokojeniu dziecka pomaga rutyna, choćby wieczorna kąpiel. Skoro wczoraj po przeczytaniu bajki nic się nie stało, to dziś też żaden potwór nie wyskoczy zza szafy. Skuteczne jest stosowanie bardziej zaawansowanych „rytuałów” jak np. posmarowanie buzi kremem o zapachu którego nie lubią potwory. Najbezpieczniej jednak małe dziecko czuje się wtedy, gdy ma swojego superbohatera – maskotkę, podusię o niezwykłych mocach, którą może tulić i zawsze ma przy sobie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *