Jak atmosfera w domu wpływa na sen dziecka?


Gdy mamy w domu małe dziecko, jasne jest, że trzeba zachowywać się ciszej, gdy ono śpi. Nie zawsze to jednak wystarcza. Czasem bywa tak, że dziecko po prostu płacze. Nie wiadomo dlaczego – ciągle płacze. Rodzice zastanawiają się tylko, co może być przyczyną takiego zachowania i za nic nie potrafią na to wpaść. A powodem tego może być nieodpowiednia atmosfera panująca w domu – dziecko, nawet bardzo małe, wyczuwa napięcia między rodzicami, doskonale wie też, kiedy zakochany mężczyzna dba o swoją wybrankę, jest dla niej miły, odzywa się do niej w sposób czuły. Czuje wtedy dużo większy komfort, niż w sytuacji, gdy atmosfera nie jest przyjazna.

\n

\n

Niestety, rodzice bardzo często zapominają o tym i nie zwracają uwagi, że podczas kłótni i nieporozumień, ich pociecha znajduje się obok. To duży błąd. Powinni wyjść do innego pokoju, jeśli kłótnia jest taka konieczna. Na początku, gdy dziecko jest malutkie, nie do końca rozumie, o co chodzi, ale wie, że coś jest nie tak. Z wiekiem, gdy pociecha podrasta, zaczyna rozumieć, bo słyszy nieporozumienia rodziców. To, prócz niespokojnego snu i koszmarów, może też powodować obwinianie się – myśli, że skoro rodzice się kłócą, to jest to jego wina, bo w końcu wcześniej nie mogli się kłócić – skoro zdecydowali się na dziecko.

\n

Dziecko wyczuwa szczęśliwy związek rodziców. I jest wtedy również szczęśliwe. Jeśli coś jest nie tak – zaczyna się niepokoić. I właśnie wtedy pojawiają się problemy ze snem, częste moczenie się nocne, stres. Biedne, niczemu nie winne dziecko cierpi. Każdy rodzic kochający swoje maleństwo powinien mu to darować. Jest za wcześnie, by uczyło się życia na przykładach swoich rodziców.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *