Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych przed planowanym zajściem w ciążę


Gdy przychodzi czas, w którym wraz z partnerem decydujecie się na dziecko, pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest odstawienie wszelkich, stosowanych przez was metod antykoncepcji. Jeżeli stosowaliście mechaniczne sposoby zabezpieczenia przed ciążą, takie jak prezerwatywa, nie powinno być większych problemów z zajściem. Jeżeli jednak stosowałaś antykoncepcję hormonalną musicie uzbroić się w cierpliwość.

\n

\n

Tabletki antykoncepcyjne zaburzają naturalną gospodarkę hormonalną w ciele kobiety. Z tego powodu, po odstawieniu pigułek, musi upłynąć pewien okres zanim wszystko „wróci do normy”. Pierwsze cykle mogą przebiegać całkowicie bez owulacji, która jak wiadomo, jest koniecznym etapem do zajścia w ciążę. Czas owulacji to moment, tak zwanych „dni płodnych”. Brak dojrzałej komórki jajowej i jajeczkowania oznacza zero szans na zapłodnienie. Czas, w którym mimo braku zabezpieczenia może nie udać ci się zajść w ciąże może wynosić od trzech tygodni do pięciu miesięcy. W momencie, gdy cykle wrócą do swojego naturalnego rytmu, będziesz mogła zajść w ciążę. Dobrze jest, jeżeli już w momencie odstawienie tabletek i rozpoczęcia starań o dziecko, będziesz w stałej konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem.

\n

Ginekolog zadba o zdrowie kobiety, rozwieje wszelkie wątpliwości, a także wykona wszelkie badania, które ułatwią świadome poczęcie. Dlatego też nie bój się zadawać pytania. Obowiązkiem lekarza jest odpowiedzieć na każde z nich. Z pewnością również udzieli rzetelniejszych odpowiedzi niż, nawet najbardziej doświadczone koleżanki, czy użytkowniczki wypowiadające się na forach internetowych o adekwatnej tematyce.

\n

Bądź cierpliwa, nie zastanawiaj się jak zajść w ciążę, próbuj to zrobić. Najlepsza jest praktyka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *