Jak wygląda poród? Etapy


Pierwszy poród jest niemałym wyzwaniem dla matki – tak naprawdę nie wie, co ją czeka, czego może się spodziewać na sali porodowej oraz czy podoła wyzwaniu – ból podczas porodu jest często nie do zniesienia. Prześledźmy wspólnie jak wyglądają i czym się charakteryzują poszczególne etapy porodu.

 

Pierwszy etap porodu

Trwa zdecydowanie najdłużej i rozpoczyna się dość bolesnymi skurczami porodowymi. Należy je liczyć, gdyż im bliżej porodu, tym stają się bardziej regularne i dłuższe. Do szpitala bezzwłocznie należy udać się, gdy odejdą wody płodowe. Skurcze i ból im towarzyszący spowodowane są rozwieraniem się szyjki macicy, kiedy rozwarcie osiągnie 10 centymetrów ból się zmniejszy i będzie można mówić o drugiej fazie porodu – fazie parcia. Należy pamiętać, że pierwsza faza porodu trwa najdłużej i kobieta, będąca u kresu sił może przeżywać kryzys – to czas, kiedy tak ważne jest wsparcie partnera.

 

Drugi etap porodu

Trwa do 2 godzin, w przypadku, gdy kobieta rodzi po raz pierwszy. Zadaniem kobiety jest teraz parcie i pokonanie bariery i lęku, związanego z przeciśnięciem się dziecka przez kanał rodny. Jest jednak dobra wiadomość – jeśli pojawi się już główka dziecka, potem pójdzie już łatwiej. Etap drugi kończy się urodzeniem dziecka i…pierwszym krzykiem.

 

Trzeci etap porodu

Polega na urodzeniu łożyska, co jest konieczne, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne komplikacje w postaci krwotoku czy infekcji. Trwa do pół godziny i kończy się, gdy lekarz stwierdzi, czy zostało urodzone w całości. Jeśli podczas porodu uległo rozkładowi konieczny będzie zabieg łyżeczkowania macicy – wykonywany jest najczęściej pod narkozą.

Potem pozostaje już tylko pierwszy kontakt z dzieckiem – nauka ssania piersi, funkcjonowania w nowym środowisku, przyzwyczajanie się do oddychania i zmiana funkcjonowania układu krwionośnego. Ciąża jest pięknym czasem, jednak to dopiero macierzyństwo pozwala poczuć kobiecie co znaczy być matką.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *