Jakie leki przeciwbólowe można przyjmować w czasie ciąży i czy w ogóle można?


To jedno z częściej zadawanych pytań przez kobiety będące w pierwszej ciąży. Tym bardziej, gdy należą one do grona osób, które są przyzwyczajone, żeby nie powiedzieć, uzależnione od przyjmowania środków przeciwbólowych nawet z powodu błahego, lekkiego bólu głowy. Szczególnie te kobiety, które uważają, że słaby lek nie może zaszkodzić dziecku są w głębokim błędzie. Wraz z ostatnimi badaniami wszelkie wątpliwości zostały rozwiane tak samo dosadnie, jak przysłowiowa „jedna lampka wina od czasu do czasu”.

\r\n

Kobietom w ciąży nie wolno spożywać alkoholu oraz przyjmować tabletek przeciwbólowych, nawet tych „słabych” i wydawanych bez recepty. Nie jest im przecież potrzebny kolejny stres w ciąży, związany z obawą o to, czy dziecko urodzi się zdrowe.

\r\n

Okazało się bowiem, że długotrwałe przyjmowanie leków na paracetamolu oraz innych przeciwbólowych w czasie ciąży, źle może wpłynąć na rozwój dziecka, w szczególności chłopca. Duńscy lekarze odkryli, że przyjmowanie tabletek „na ból głowy” zdecydowanie podwyższa stopień ryzyka, jeżeli chodzi o wady rozwojowe jąder u dzieci. Warto o tym pamiętać ponieważ obecnie utarła się opinia, że właśnie te leki, które są na paracetamolu, są bezpieczne.

\r\n

Ciąża, a leki na bazie paracetamolu, nie są niebezpiecznym zestawieniem, o ile są to 2, 3 tabletki w czasie trwania CAŁEJ ciąży. Zatem te bóle w ciąży trzeba jakoś przetrwać.

\r\n

Badania przeprowadzone na dwóch tysiącach kobiet z Danii, Finlandii i Francji potwierdziły, iż te z nich, która przyjmowały w czasie ciąży leki przeciwbólowe w ilości sztuk większej niż jedna, zwiększyły ryzyko zachorowania swoich synów na wnętrostwo, aż SIEDMIOKROTNIE! Dodam jeszcze, że choroba ta, w przyszłości może już dorosłemu mężczyźnie grozić bezpłodnością lub nawet rakiem jadra.

\r\n

Także pamiętajmy, że o tym jakie leki w ciąży są konieczne decydować może jedynie lekarz, nawet jeżeli wydaje nam się to pozornie bezpieczna pigułka na ból głowy.

\r\n


4 odpowiedzi na “Jakie leki przeciwbólowe można przyjmować w czasie ciąży i czy w ogóle można?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *