Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim


Gdy skończy się już czas w którym, siedziałaś w domu i jedynym twoim zajęciem było opiekowanie się dzieckiem i domem, dojdziesz do wniosku, że obecnie twoim największym marzeniem jest wrócić do pracy. Nawet jeżeli polegała ona na raczej nudnym, ośmiogodzinnym siedzeniem za biurkiem, teraz pomyślisz o tym, jak o bardzo interesującym zajęciu, które nie będzie związane z pieluchami, butelkami i naczyniami.

\n

\n

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie zawsze jednak jest tak prosty, a nawet chciany. Bardzo wiele kobiet tak przywiązuje się do dziecka i do samodzielnej opieki nad nim, że nie wyobrażają sobie zostawienia go pod opieka obcej osoby, czy to opiekunki czy przedszkolanek. Osiem godzin w pracy może stać się dla nich ciągłym zastanawianiem się nad tym, czy ktoś nie zaniedbuje ich dziecka, a wówczas nie ma co mówić o efektywności w pracy.

\n

Innym, ważnym problemem jest to, że dla bardzie wielu kobiet, ciąża jednoznaczna jest z utratą pracy. Tak nie powinno być, i każda z mam po macierzyńskim powinna znać swoje prawa w tej kwestii. Pracodawca ma obowiązek, by zakończeniu urlopu wychowawczego, zapewnić swojemu pracownikowi to samo stanowisko, na tych samych zasadach, które dotyczyły go wcześniej.

\n

Innym problemem są osobiste opory kobiet, w których ciele po porodzie zaszły liczne zmiany. Nie każda z pań, po urodzeniu dziecka od razu wraca do figury i formy sprzed okresu ciąży. Tym bardziej że bezpośrednio po ciąży, mają one mało czasu, aby zadbać o samą siebie ponieważ cała uwaga skupia się na pielęgnacji dziecka. Szczególnie staje się to problemem, gdy w rodzaj wykonywanej pracy wymaga urody kobiet. Co więcej, z powodu dodatkowych kilogramów, czy niezadbanej skóry kobieta może stracić pewność siebie, która w środowisku pracy również jest niezwykle ważna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *